Salgın hastalık korona virüs sonrasında 65 yaş ve üstü vatandaşlara getirilen sokağa çıkış yasağı, İçişleri Bakanlığınca alınan kararlar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Evde kal' çağrısı Antalya'nın kıyı ve sokaklarını boşalttı.

Korona alışverişi Antalya'da nostaljiye götürdü!

Evlerinde vakit yaşamış fazlası vatandaş, gereksinim durumları dışında dışarıya çıkmazken, 65 yaş üstü vatandaşlar greksinimlerini polis, belediye yetkilileri ve muhtarlar vasıtasıyla karşılıyor.

Genellikle sebze ve meyve kullanımının arttığı şu vakitlarda ise Antalya'da meydana gelen görüntüler, akıllara 80'li senelerde Türkiye'deki alış veriş durumlarıni getirdi.

Kent sakinlerinin eve kapanmasının sonrasında piyasa esnafı da yurttaşların sebze ve meyve greksinimlerini karşılamak amacıyla seyyar olarak araçlarıyla sokak sokak gezmeyi sıklaştırdı.

Esnaf, kamyonetlerinin arka kısmına çıkarak sebze ve meyve getirdiklerini bağırarak söylüyor, pencerelerine çıkan vatandaşlarsa aşağı inmeyerek iple sarkıttıkları sepetle ihtiyacını karşılıyor.

Para alış verişi de tekrar aynı şekilde sepet vasıtasıyla gerçekleşiyor.

Pazarcı esnafının seyyar gezinmeyi sıklaştırmasının sonrasında evlerinde kalan vatandaşlar, ayaklarına kadar gelen bu hizmetten yararlanmaktan gerektiğince memnun gözüküyor.

Vatandaşlardan Mustafa Çakmakçı, normal vakitlerde yaşanan bu görüntülerin bu sıralar sıklaştığını belirterek, “Daha evvelce ki senelerde bu şekilde satış daha fazlaydı.

Normal vakitlerde de vardı ama bu vakitlerde sık sık görüyoruz.Bazen komikliklerin de yaşandığı, gezgin satıcıların dolaştığı yerlerde bir birey de Limon ihtiyacım vardı indim ve aldım” dedi.

Penceresinden portakal siparişi veren ihtiyar bir çiftte, “Böyle çok güzel.

Salgından evvelce bu kadar sık gezmediklerini ifade eden piyasacı esnafı Mehmet Çürük, siparişlerin fazlasını sepetlerle karşıladıklarını anlattı.

Gezgin satıcılar evin her türlü sebze ve meyve ihtiyacını karşılayacak ihtiyacını biz getiriyoruz.

Bu şekilde satışın daha tertemiz olduğunu savunan Çürük, “El ilişkisi yapılmıyor kesinlikle.

Mahalleyi gezip domates diye bağırılması, yurttaşların sepetler yollaması bunu yaşattı bize.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları